
Stresszkezelési technikák
- Létrehozva Estudien
- Kategóriák Estudien aktualitás
- Dátum 2023-09-29
Stresszkezelési technikák, amiket gyorsan, bárhol alkalmazhatsz.
Biztosan te is éreztél már úgy, hogy egy szituáció vagy mondat olyan stresszt váltott ki hirtelen belőled, hogy úgy érezted, menten felrobbansz. Azonban muszáj voltál valahogy kontrollálni magad, hiszen például a munkatársaid vagy a csoporttársaid nem vehetik észre, hogy éppen most gurult el a gyógyszered.
De mit lehet ilyen helyzetben tenni, amikor nem tudunk egyszerűen hazarohanni, hogy megmeneküljünk a stressztől? Most mutatunk néhány megoldást, amit bárhol, bármikor tudsz alkalmazni a stressz csökkentése céljából.
Mielőtt azonban beleugranánk a téma sűrűjébe, fontos kihangsúlyoznunk, hogy a stressznek is különböző fajtái léteznek. Az eustressz a „jó, hasznos” stressz, amely segít bennünket az önmegvalósításban. Ezt a fajta stressz érezzük egy vizsgaszituáció vagy egy futóverseny előtt. A distressz pedig a negatív hatású stressz, amely meg is béníthatja az egyént, valamint betegségek kiváltója is lehet. Ezt a fajta stresszt érezzük, amikor például a főnökünk indok nélkül korhol le bennünket vagy úgy érezzük, nem fogunk elkészülni a feladatainkkal a megszabott határidőre. Fontos tehát, hogy mielőtt belevágsz a stresszkezelésbe, tudatosítsd magadban, hogy pontosan mivel is állsz szemben.
Előfordulhat továbbá az is, hogy átesünk a ló túloldalára: ilyen eset az, amikor például az egészségesnek mondható vizsgadrukk átcsap egy bénító stresszbe, amitől úgy érezzük, nem tudunk szabadulni. Ilyenkor fordul elő, hogy habár tudjuk a feltett kérdésre a választ, az mégsem jut eszünkre, mert túlságosan eluralkodott rajtunk a feszültség.
De hogyan lehetne ezt elkerülni? El is jutottunk az első, gyorsan és bárhol alkalmazható stresszkezelési megoldáshoz. Nem lesz hozzá másra szükségünk, mint egy nyugodt helyre és az izmainkra. Mielőtt bemennénk a vizsgaterembe vagy az állásinterjú helyszínére, menjünk be a mosdóba, vagy az épület egy félreeső részére. Ha már egyedül vagyunk, szorítsuk ökölbe a kezünket és feszítsük meg az összes izmunkat, majd számoljunk el ötig és hirtelen engedjük ki a feszítést, úgy, hogy a kezünket lefelé tartjuk és az ujjainkat is kinyújtjuk. Ezt ismételjük el egy párszor, közben pedig figyeljünk a légzésünkre is.
Ha készen vagyunk, emeljük fel széttárva mindkét karunkat, nyújtózkodjunk az ég felé széttárt tenyérrel és kinyújtott ujjakkal. Közben gondoljunk pozitív dolgokra, például „Sikerülni fog!”, „Meg tudom csinálni!”.
Most bizonyára azt gondolod, hogy ennek a kis izommozgatásnak és nyújtózkodásnak semmi hatása nem lesz a stresszre. Ugyanakkor közismert, hogy a test átmozgatása oldja a feszültséget. Emellett bizonyára ismert számodra, hogy a gondolataink és érzéseink irányítják a testbeszédünket. Azonban csak kevesen tudják, hogy a testbeszédünk is hatni tud az érzéseinkre. Az egyenes testtartás és a felfelé kinyújtott karok a dominancia jelei, tehát ha néhányszor elvégzed ezt a gyakorlatot, sokkal magabiztosabb leszel a rád váró stresszes szituációban, és biztosan nem fogsz leblokkolni.